Facebook
Twitter
Yabancılarla Evlenin

Sabah | Sabah | 7.5.1992

Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı (DPT) İlhan Kesici, dünyada rekabetin ülkeler arasında değil, şirketler arasında olduğunu belirterek, Türk şirketlerinin yabancı şirketlerle evlilik yapmaları gerektiğini söyledi.

Kesici, dün İstanbul’da ekonomi basınıyla düzenlediği sohbet toplantısında, dünyada ticari oluşumların iki yönde geliştiğini, bunların da firma-içi ticaret ve blok-içi ticaret olduğunu belirtti.

"Dünya ticareti 3.2 trilyon dolar civarında. Bunun 1.6 trilyon doları bloklararası ticaret ise, 1.5 trilyon doları da şirket-içi ticarettir" diyen Kesici, şöyle devam etti:

"Bu konuda en başarılı ülke Japonya. Japonya'nın bugün dünyanın ilk 1000 kuruluşu arasında 300, Amerika'nın 300, Almanya'nın 180, Malezya'nın 3 şirketi var. Oysa Türkiye'nin bu tür kuruluşları yok.

Japonya ithalatının yüzde 40'ını dünyanın her yerinde ortaklıklar kurmuş olan kendi firmalarından yapıyor. İhracatının yüzde 38'ini de yine bu tür şirketleri yapıyor. Bu rakamlar Amerika'da yüzde 18 ve yüzde 23'dür."

Türk firmalarının da artık diğer ülkelerde ortaklıklar kurması, yatırımlar yapması gerektiğine dikkati çeken DPT Müsteşarı Kesici, "5-6 firmamız bunu keşfetmiş, Cezayir'de, Polonya'da, Almanya'da yabancılarla ortak yatırımlara giriyor. Ben bunları çok takdir ediyorum", dedi.

 

2015 İlhan Kesici | ilhankesici@ilhankesici.org Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlâk kurallarına uygun olacaktır.
Ziyaretçilere açık bilgidir.
" http://ilhankesici.org / http://www.facebook.com/pages/Ilhan-Kesici/141420525903157 / http://twitter.com/ilhankesici/ "
dışında kalan tüm internet adresleri ile ilgimiz yoktur.