Facebook
Twitter
Küçük Çamlıca'daki Özel Yemek

Funda Özkan | Radikal | 30.6.2001

Jewish Institute for National Security Affairs, kısa adıyla JINSA, ABD’deki önde gelen üç Musevi örgütünden biri.

Aralarında kongre üyeleri, yüksek düzeyde bürokrat ile ABD Dışişleri ve Pentagon danışmanları bulunan JINSA’nın 15 kişilik yönetimi birkaç gündür Ankara’da çok üst düzey askeri ve siyasi yetkililerle görüşmeler yapıyormuş.

“Türkiye’nin nerede durduğunun” nabzını tutuyorlar. İzlenimlerini de Başkan Bush da dahil ABD yöneticilerine rapor olarak sunacaklar.

Önceki gece JINSA yöneticileri ve bir diğer etkin Musevi örgütü Amerikan Musevi Topluluğu temsilcileri ile birlikte eski milletvekili İlhan Kesici’nin Küçük Çamlıca’daki evindeki davetin konuklarıydı.

JINSA Genel Müdürü Tom Neumann, davet için teşekkür konuşmasında şunları söylüyordu:

“Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinden memnunuz. Türkiye’nin İsrail ile yakınlaşmasından memnuniyet duyuyoruz. Bölgedeki demokrasi çok önemli, demokrasiye bağlı Türkiye bizim için çok önemli”

Ancak, Tom Neumann yemek sırasındaki ikili sohbetlerinde ise daha net tespitlerde bulunuyordu:

“Bizim asıl ilgilendiğimiz devlet yöneticileriyle toplum arasındaki bağ. Gördüğümüz, toplum ile yönetim arasında didişmenin, uzaklaşmanın, hatta kutuplaşmanın yaşandığı.”

İlhan Kesici bu yemeği neden organize etmişti?

İlhan Kesici, milletvekilliği döneminde, Cumhuriyetçilerin destekliği "New Atlantic Initiative" adlı think tank enstitüsünün ABD’deki bir konferansında konuşmacı oluyor.

Tom Neumann da hatipliğini çok beğendiği İlhan Kesici’yi Musevi Topluluğu’nun toplantılarına davet ediyor. ABD’de buluşma gerçekleşmiyor, ama JINSA’cılar Türkiye’ye gelmişken İlhan Kesici de evinde konuklarını ağırlıyor.

Yemekte önemli başka konuklar da vardı. ABD’nin İstanbul Başkonsolosu ile İsrail Başkonsolosu’nun yanı sıra iş adamlarından İshak Alaton, Üzeyir Garih, Bahattin Yücel, Rona Yırcalı, emekli Orgeneral Çevik Bir ve Türkiye’nin Musevi Cemaati’nin onursal başkanı Bensiyon Pinto.

Bensiyon Pinto, medyatik bir isim olmamakla birlikte siyaset dünyasında da önemli yeri vardır. Denilir ki, Bensiyon Pinto’nun ismi merkez sağdaki partilerin kapılarını sonuna kadar açar. Daha da ötesi bazı partilerde ikişer koltukluk “kontenjanının” bulunduğu anlatılır.

Bu arada geçmişe dair bir anekdotu da paylaşalım. Meclise giren, ancak beklentilere yanıt vermeyen bir Musevi iş adamının kendisinden habersiz “kontenjanı” kullanmaya teşebbüs ettiği için Bensiyon Pinto’nun bu eski milletvekiliyle tüm ilişkilerini kestiği söylenir.

 

2015 İlhan Kesici | ilhankesici@ilhankesici.org Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlâk kurallarına uygun olacaktır.
Ziyaretçilere açık bilgidir.
" http://ilhankesici.org / http://www.facebook.com/pages/Ilhan-Kesici/141420525903157 / http://twitter.com/ilhankesici/ "
dışında kalan tüm internet adresleri ile ilgimiz yoktur.