Facebook
Twitter
Geleceğin Anahtarı 1997'de

Can Ataklı | Sabah | 8.3.1997

Geçen hafta sonu Ilhan Kesici geldi gazeteye. Siyasetten ekonomiye, günümüzdeki gelismelerden genetik bilimcilerinin kopyalama operasyonlarina kadar bin çesit konudan konustuk.

Bu arada gazetedeki pek çok yazar arkadasimiz da Kesici ile sohbet etme firsati buldu. Ama bu sohbet zaman zaman öylesine hareketlendi ki, anlatamam.

Hele Hasan Cemal'in Kesici ile "Bugünün siyaseti ve liderlik" konusunda girdigi tartisma görülecek gibiydi. Kesici'yi hep birlikte çok sikistirdik. Zaman zaman terlettik de.

Ama o da bazi konularda bizi sikistirdi. Sonuçta ögleden baslayip aksam saatlerine kadar süren hos saatler geçirdik.

1997 çok önemli

Ilhan Kesici'nin asil anlatmak istedigi, Türkiye'nin, içinde bulundugumuz yili iyi degerlendirmesi. Kesici "Eger" diyor, "Bu yili kaybedersek, gelecegimizi de kaybedebiliriz.

Çünkü dünyaya yön verecek en önemli kararlar bu yil içinde alinacak. Türkiye bunlarin disinda kalamaz."

Aslinda Kesici'nin lafi getirmek istedigi yer, Brüksel'de, Subat ayinda yapilan "Stratejik ve Uluslararasi Etüdler Merkezi"-CSIS toplantisi.

Kesici, Sedat Aloglu ve Emre Gönensay'la bu toplantiya katilmisti. Bu toplantida hayli ilginç konusmalar ve saptamalar olmustu.

Kesici bu toplantinin heyecaninin Türkiye'ye de yansimasini istiyor. "Çünkü bu asamalari kaybetmememiz gerek” diyor.

Dünyanin düzeni

Sonunda Kesici lafi iyice ele aldi ve anlatti:

"CSIS, 1991 yilindan beri dünyanin yeni olusumunu tartisiyor. Eski dünya düzeni Yalta'da belirlenmisti. Iki büyük blok vardi ve yapilan anlasma geregi iki blok da, karsi taraf içinde gelisen olaylara asla müdahale etmeme karari almisti.

Nitekim Macaristan ve Çekoslovakya olaylarinda Bati blokunun sesini çikarmamasi bu yüzdendi..

Ama 1989'dan itibaren bu düzen degisti. Ortaya yeni olusumlar çikti. Bunlari üçe ayirabiliriz. Birincisi dünya çapinda ekonomik güç, ikincisi dünya çapinda askeri güç ve üçüncüsü dünya çapinda hem ekonomik hem askeri güç.

Ikisini birden gerçeklestiren ülke Amerika, askeri güç Rusya ve ekonomik güç de Avrupa ülkeleri ile Japonya.

Simdi ortada böyle bir dünya var, Amerika süper güç olarak belirleyici, ama diger güçlerle de iliskisi var. örnegin Amerika-Avrupa iliskileri, Amerika-Rusya, Amerika-Japonya ve 2010 yilinda süper güç olmasi beklenen Çin'le iliskiler."

Amerika-Avrupa

Kesici yeni dünya düzenini anlattiktan sonra, bunun içinde Türkiye'nin yerine getirdi sözü. “Türkiye Amerika'nin Avrupa ile iliskilerinde önemli bir noktada" diyen Kesici söyle devam etti:

"Amerika-Avrupa iliskisi kita Avrupasi'dan basliyor, Kafkaslar'i ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'ni içine aliyor ve Ortadogu'ya, oradan da Kuzey Afrika'ya uzaniyor.

Türkiye bu üçgenin tam ortasinda. Bu yüzden Amerika-Avrupa ülkelerine israrla Türkiye'nin önemini anlatiyor. Çünkü Türkiye, Avrupa'nin içinde. Tarihsel olarak ve cografi konumu nedeniyle Kafkaslar'la, Orta Asya Cumhuriyetleri ile yakin iliskide.

Ortadogu ve Kuzey Afrika ile de basta dinsel olmak üzere çesitli baglari var. Bu bölge Amerika için de Bati için de çok önemli. Petrol ve dogalgaz kaynaklari burada ve Türkiye bir geçis ülkesi. Amerika bunun farkinda, Avrupa'yi da bize dogru itiyor."

Ilhan Kesici Brüksel'deki toplantida Amerika'nin Türkiye'ye müthis bir destek verdigini belirterek, "Eger Amerika destegi olmazsa Türkiye çok zorlanir. Brüksel'de konusan Amerikalilar, saniyorum Türkiye'nin önemini Avrupalilara çok iyi anlattilar" dedi.

Amerika'nin destegi

Kesici, toplantiya Amerika'dan çok etkili 50 parlamenter ile isadaminin, Avrupa Birligi üyesi ülkelerden de ayni oranda parlamenter ve isadaminin katildigini belirterek, "Amerika Türkiye'nin Bati birliginin içinde yer almasini istiyor" diye konustu.

Kesici 1997 yili içinde yapilacak ve gelecege yön verecek diger toplantilari da söyle siraladi:

1. Nisan'da Clinton-Yeltsin zirvesi var. Bu toplantida yeni dünya düzeni bütün hatlariyla belirlenmis olacak.

2. Clinton'un tarihi henüz belli olmayan Çin gezisi var. Bu toplantida Çin'in 2000 li yillardaki konumu belirlenecek.

3. Haziran'da hükümetler arasi konferans var. Bu toplantida, Avrupa Birligi'nin 2003 yilina kadar gerçeklesecek büyümesi karara baglanacak. İkinci büyüme ise 2015'te olacak. Bu büyümenin içine kimlerin girecegi belirlenecek. Türkiye için en önemli toplantilardan biri bu.

4. Temmuz'da NATO'nun genislemesi ele alinacak. Bu toplantida NATO'nun 2000 ve 2008'e kadar olan genislemesinin takvimi hazirlanacak.

5. Aralik'ta Avrupa Birligi toplantisi var. Burada da, Haziran'da eksik kalmis konular yeniden ele alinacak ve böylelikle yil tamamlanacak.

Ve son çagri

Kesici bunlari anlattiktan sonra, "Iste Türkiye'nin önündeki manzara bu, Türkiye. Dünya 2015 yilina kadar ne yapacagini santim santim hesaplarken, biz Fadime'nin yatagini, Aczmendi'nin sakalini, basörtüsünü, Taksim'e camiyi, kurban derisini tartisiyoruz" diyerek sürdürdü:

"Oysa herkesin aklini basina almasi ve Türkiye'ye patinaj yaptiran bu yanlis kavgalari sona erdirmek zorundayiz. "

1997'yi kaybeden ülkeler geleceklerini kaybedecekler.

Eger bu yili iyi degerlendiremezsek yandik demektir."

Düsündüm de, Ilhan Kesici'ye katilmamak mümkün degil.

 

2015 İlhan Kesici | ilhankesici@ilhankesici.org Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlâk kurallarına uygun olacaktır.
Ziyaretçilere açık bilgidir.
" http://ilhankesici.org / http://www.facebook.com/pages/Ilhan-Kesici/141420525903157 / http://twitter.com/ilhankesici/ "
dışında kalan tüm internet adresleri ile ilgimiz yoktur.